A Tisza-tó Magyarország második legnagyobb tava, mely az utóbbi időben nem csak a strandolni vágyók, a horgászok és a vízi sportok szerelmeseinek egyre vonzóbb, hanem a kerékpárosok számára is.
A tavat kisebb és nagyobb körben is meg lehet kerülni, mi a rövidebb távot választottuk, mely sok fórum szerint a kevésbé edzettek számára is kényelmesen teljesíthető. Bár voltak félelmeim a közel 70 km hosszú távot illetően, de végül sikerült leküzdeni, és azóta is büszkeséggel tölt el, hogy megcsináltam.
A 127 km2 –en elterülő tó mentén számtalan sziget, holtág, és sekély kis csatorna váltja egymást a hatalmas, nyílt vízterületekkel, jellegzetes, úgynevezett mozaikos tájat formálva. A tó körül kanyargó gát remek rálátást kínál a vízfelületre, így igazán vadregényes tájakon kerekezhetünk át.
A kerékpáros útvonal végig a gát koronáján halad, jó minőségű aszfaltozott úton, melyről sehol sem kell letérni, a fizetős strandokon is zavartalanul át lehet haladni. A gépjárműforgalom engedélyhez kötött, így mi is csak néhány autóval találkoztunk. Egyetlen kritikus pontja az útnak a Poroszló és Tiszafüred közötti 33-as főúton haladó szakasz, de ez senkinek ne szegje kedvét, tartsuk be a szabályokat és figyeljünk egymásra!
Szálláshelyünk Abádszalókon volt a Fortuna Vendégházban, így az Abádszalók – Kisköre – Poroszló – Tiszafüred – Abádszalók útirányba haladtunk, összesen 68 km-t tekertünk; pihenőkkel, ebéddel és fotószünetekkel együtt 5 óra alatt tettük meg a távot.
Kiskörénél érdemes megtekinteni a hallépcsőt, mely a folyamatos ökológiai kapcsolatot biztosítja a Tisza és a Tisza-tó között. Reggelinket az Abádszalóki-öblöt elhagyva a tiszanánai kikötőben, az ébredező Tisza partján fogyasztottuk el, majd folytattuk utunkat a kanyargós gátkoronán a Sarudi-medence partján, ahol sok horgász köszöntötte velünk együtt a reggelt.
Poroszlóra érve, ha valaki később érkezik a településre, lehetőség van megmártózni a szabadstrandon, vagy betérni a 2012-ben megnyílt Tisza-tavi Ökocentrumba, mely interaktív módon mutatja be a Tisza-tó és a Tisza-völgy természeti értékeit és élővilágát. A 735 000 liter össztérfogatú akváriumrendszer a legnagyobb édesvizű akvárium Európában. A főépületet 7 hektáros szabadidőpark veszi körül állatbemutatókkal és játszóterekkel, skanzenje a 19. századi életbe enged bepillantást, az épület tetején található kilátóból pedig remek panoráma nyílik a Poroszlói-medencére.
Az ökocentrum kikötőjéből vízitúrák és kishajós kirándulások indulnak.
Erre a látogatásra azonban érdemes rászánni egy délelőttöt vagy délutánt, hogy mindenre jusson idő. Továbbá Poroszlón található még a Tisza-tavi Vízi Sétány a parttól 500 m-re, mely hajójárattal közelíthető meg. Itt a víz fölött cölöpökre épített 1500 m hosszú pallóúton kényelmes sétával fedezhetők fel a tó természeti kincsei. Tiszafüredre érve elfogyaszthatjuk ebédünket, megállhatunk valamelyik boltban, vagy megpihenhetünk a kerékpáros pihenőparkban.
Utunkat folytatva a gát mentén több hangulatos kikötőt láthatunk, majd Tiszafüredet elhagyva nagyjából eseménytelenül folytathatjuk a túrát Abádszalókra, először a Tisza mentén, majd elérve újra az Abádszalóki-öblöt.
Abádszalókon az Abádi Kikötő számos lehetőséget kínál, itt is megpihenhetünk egy italra a bárban, illetve lehetőség van részt venni hajótúrán is, mely főleg a naplementekor nyújt gyönyörű látványt.
Szeretek kirándulni, szeretem a természetet, szeretem megismerni hazánk tájait, a részese lenni és ezt fotókon keresztül megosztani másokkal. Örülök, hogy az idei nyár alkalmával a Tisza-tavat választottuk, hiszen gazdag élővilága sok érdekességet kínál az ideérkezőknek, mindemellett kikapcsolódás és feltöltődés is egyben. Kellemes a vízében megmártózni, a partján ülve csodálni a lemenő nap fényeit és játékát a vízen.
Copyright © 2017 Bozó Tünde. Minden jog fenntartva. A cikkben található minden kép és szöveg szerzői jogvédelem alatt áll, írásbeli engedély nélküli felhasználásuk, publikálásuk tilos.