Üdvözlet Rodoszról

Rodoszon megtalálható a nyüzsgés, ugyan úgy, mint az elszigetelődés, ezért aki szeret kirándulni, de csendesen pihenni, az bátran utazhat. Aki már kicsit is utánajárt a szigetnek, olvashatta, hogy partjait két tenger mossa: nyugati partját az Égei-tenger, keleti partját a Földközi-tenger. A nyugati partszakasz elsősorban a vízi sportok művelőinek ajánlott (nagyon erős a szél), itt kevesebb is a turista, a keleti part pedig egyértelműen a turisták paradicsoma.

- hirdetés -

Az első benyomások a szigetről: kopár, befejezetlen… Az épületek 90%-ából kiállnak a betonvasak, a sziget pedig száraz már,ami a növényzetet illeti, de ez a későbbiekben már egyáltalán nem zavart, hiszen ilyen forróságban, szélben, csapadéknélküliségben a növények színe nem lehet éppen zöld. Negatívumként egyébként ennyit tudnék elmondani. Aki szép helyeket akar keresni, az bőven tud is találni, hiszen teli van Rodosz szebbnél szebb öblökkel. Mivel a tenger kivétel nélkül gyönyörű, tiszta, a kék legalább 50 árnyalatát vonultatja fel, sőt, néhol már zöldbe csap át.

faliraki_rodosz

A mi szállásunk Falirakiban volt, amit egy átlagos turistaközpontnak kell elképzelni. Van több km hosszú homokos tengerpartja, főutcája éttermekkel, bárokkal, bazárokkal. Persze ez annak jó, aki szereti a nyüzsgést és az éjszakai éltet. Mi a faliraki strandon mindössze csak kétszer voltunk, de felfedeztünk néhányat a sziget csodás partszakaszai közül. Szerettünk volna több helyre is elmenni, de aki Rodosz minden látnivalóját ki akarja pipálni, annak legalább 2 hetet kellene töltenie a szigeten (és nem 35 fokban). Mi például nem jártunk a sziget közepén (Pillangók völgye, erdei túrák), se a sziget nyugati partján, se a legdélibb pontján, ahol a két tenger összeér, de még így is rengeteg csodás helyet ismertünk meg.

- hirdetés -

rodosz_pillangok_volgyeForrás

Hogyan lehet közlekedni? Autó/quad/robogó/-bérléssel vagy busszal. Mi az utóbbira voksoltunk, nem csak azért, mert egyrészt olcsóbb, másrészt pedig mindenhova el lehet jutni és közben a tájat (a tengert!) is lehet szemlélni. Kisebb autót 45-50 euróért lehet bérelni/nap. A buszközlekedésről annyit, hogy szinte mindenhol azt olvastam, hogy pontatlanok a sofőrök, az utazási iroda is felhívta erre a figyelmünket. Ennek ellenére a csalódás teljesen pozitív volt, mert az összeköttetés teljesen irigylésre méltó volt. (Rengeteg turista miatt). Kis távok 2 euróért, de mi 35 km-re is 4,5 eurót fizettünk.

De hogy mi hol jártunk? Két napot a faliraki strandon töltöttük, ami tényleg nagyon hosszú, homokos végig, és lassan mélyülő. A víz nagyon szép tiszta, és a nap állásától függően a színe folyamatosan változik. Jártunk Rodoszban (főváros) és körülnéztünk itt is. Az óvárosa szokásos hangulatos régi házakkal és nyüzsgő tömeggel. Az újvárosban az utca közepén is asztalok és székek állnak, minden bár és taverna csordulásig tele, főként görögökkel. Az óváros városfallal van körülvéve, itt található a Mesterek Palotája, Lovagok utcája, Régészeti Múzeum…

Rodosz_ovaros

Mi nem látogattunk meg egy múzeumot sem, csak a városban sétáltunk, de ott sem igazán a bazárrá változtatott negyedekben, hanem az autentikus utcácskákban. Ami már annyira autentikus volt, hogy két bolt között egy család nézett velünk szembe a nyitott ajtóból. Egyébként iszonyú hangulatos, középkort idéző és szép világ ez. Tavernák itt is vannak, de sikerült egy olyat kifogni, ahol nem voltak turisták csak helyiek, ez mindig jót jelent.

CAMERA

Kalitheát kétszer látogattuk meg (Falirakitól 5 km), egy napot a Jordan beach-en, egy napot pedig az Oasis beach-en töltöttünk. Mindegyik nagyon-nagyon szép, sziklás öböl. Ugyan úgy vannak itt is napágyak és napernyők, és egy-egy létra, aminek segítségével be lehet ereszkedni a vízbe. Ami itt már természetesen nem lassan mélyülő, hanem egyből 4-5 méter, és csak mélyül. De a víz tényleg elképesztően tiszta és csodás kék. A sziklákat látni, és nem lehet megmondani, hogy 50 cm-re van alattunk, vagy 5 m-re, ezért vigyázni kell. A víz alatti élet is aktív: az ember körül rengeteg kisebb- nagyobb hal úszkál. De a lényeg: nincs tömeg.

Kalithea (Oasis beach_2)_Rodosz

- hirdetés -

Lindosba is elutaztunk, de az akropoliszba nem mentünk fel, mivel iszonyú meleg volt. (Egyébként szamárral is fel lehet jutni). Így átsétáltunk a fehérre meszelt házak között, egészen a Szent Pál-öbölig, ahol szintén egy teljesen más színskáláját vonultatta fel a tenger. Ez az öböl egyébként az akropoliszból szív alakúnak látszik.

CAMERA

Ezenkívül befizettünk egy hajóútra, és 5 öblöt láttunk a tenger felől, ahol meg is álltunk. Ez kicsit csak azért volt csalódás, mert azt hittük, kiköt, vagy legalábbis közel leszünk a parthoz, de nem: a hajóból egyenesen a kb. 15 méter mély tengerbe lehetett mászni és csak egy helyen kötöttünk ki, Sztegná-ban, ami egy halászfalu. Itt a tenger már kicsit hamarabb mélyül, a víz viszont elképesztő: kristálytiszta, és zöldes árnyalatban játszik.

rodosz_stegnaForrás

- hirdetés -

Néhány egyéb dolog a szigetről: A strandolás mindenhol ingyenes, de fizetni kell a napernyőért és ágyért, 4 euró/fő/nap. Persze ez nem kötelező, lehet vinni mindenhova saját napernyőt és plédet, mi is így tettünk. A víz egyébként 25-26 fok között mozog, a mélyebb részeken is. A görögök vendégszeretők, kedvesek, segítőkészek, mosolygósak. Rengeteg a macska, és mindenhol ott vannak.

Az árak: a szupermarket árak úgy mozognak nagyjából, mint itthon, az éttermi árak az európai árakhoz alkalmazkodnak, egy főétkezés hozzávetőleg 8-10 eurótól indul (előétel/leves/ital nélkül). Gyros pita: 2,5 euró; gyrostál: 7-8 euró. Tzatzikit előételként esznek pitával ez is nagyjából 3-4 euró között mozog. A görög ételeket érdemes kipróbálni, ezt a legtöbb helyen meg lehet tenni „mix” formájában, ez is kb. 10 euró.

Összességében véve nagyon szép sziget Rodosz, mi teljesen elégedettek voltunk vele, és amúgy mindennel: szállás, vendégszeretet, öblök… Csak ajánlani tudom.

Copyright © 2015 Jandó Hajnalka. Minden jog fenntartva. A cikkben található minden kép és szöveg szerzői jogvédelem alatt áll, írásbeli engedély nélküli felhasználásuk, publikálásuk tilos.