
A facebook.com/UtazzPixelekkel fényképezőgéppel járja a világot, hogy a gyorsan elszaladó pillanatok ne menjenek feledésbe, kedvet csináljon a csavargáshoz, vagy akinek nincs ahhoz kedve, fotelból lehessen a részese a csodáknak – csatlakozz Facebook oldalunkhoz.
Langeais
Ezt az impozáns középkori várat 992-ben alapította Fulk Nerra Anjou gróf. Az Anjouk és Bloisok között többször váltott tulajdonost, míg a 100 éves háború után XI. Lajos újjáépítette és a legszebb kései középkori kastéllyá emelte. A nagy terem színhelye volt Bretagne Anne és VIII. Károly király esküvőjének 1491-ben.
Villandry
A hely, ahol az öreg erőd állt Colombier néven volt közismert a 17.sz.-ig. A 16.sz.-ban Jean Le Breton I. Ferenc kapitánya vette meg. A 14. századi új épület azért fontos, mert itt találkozott II. Fülöp francia király I. Richárd angol királlyal, hogy békét kössenek. A francia forradalomban elkobozták, majd a 19. sz. elején Napóleon fivérének Jérome Bonapartenek adományozta. 1906-ban Joachim Carvallo tulajdonába került, aki rengeteg időt és pénzt áldozott rá. Ekkor készült el gyönyörű kertje. 1934-ben műemlékké nyilvánították és a világörökség részévé vált.
Azay-le Rideau
A kései reneszánsz stílusú kastély építtetője Gilles de Berthelot, I. Ferenc kincstárnoka, Tours polgármestere. Berthelot-ot sikkasztással vádolták és még a kastély 1529-es befejezése előtt menekülnie kellett a kastélyból, melyet I. Ferenc lefoglaltatott. A kastélyban több királyi utas is megfordult, többek között maga XIV. Lajos is.
Chaumont
Eredetileg a 10. században erődként szolgált, majd később Pierre d’Amboise sikertelen király ellenes zendülése miatt XI. Lajos 1465-ban királyi rezidenciává alakította magának. Későbbiekben visszaszállt a D’Amboise családra, akik 1498-1510 között reneszánsz elemekkel díszítették a gótikus épületet. Medici Katalin 1560-ban, akinek férje II. Henri adományozta a kastélyt, halála után a király szeretőjének adta, Diane de Potitesnek, cserébe Chenonceau-ért.
Blois
Itt született a későbbi XII. Lajos francia király, aki uralkodása alatt királyi rezidenciává alakíttatta át Blois várát a 15. század végén gótikus stílusban. I. Ferenc, reneszánsz uralkodó, akinek egy időben Blois vára volt a legkedvesebb tartózkodási helye, reneszánsz palotát emelt az udvar másik szárnyában, s ezt jóval később egy klasszicista palotával zárta le Gaston d’Orléans, XIII. Lajos öccse. Az épületben különleges történelmi szereppel bíró helységek vannak. Pl . itt van Medici Katalin szobája, ahol 1589 januárjában elhunyt, és I. Ferenc dolgozószobája is, a kastélyban van az a nagyterem is, ahol a rendi gyűlés ülésezett. A hét francia király és tíz királyné palotájának is nevezik, 564 szoba található benne.
Amboise
Amboise kastélya a 15. században került királyi tulajdonba, amikor VII. Károly elvette az Amboise grófoktól. Itt lakott XI. Lajos, itt született 1470-ben fia, VIII. Károly, akinek kedvelt tartózkodási helye volt a kastély. VIII. Károly 1494-es olaszországi hadjárata során megismerkedett a reneszánsz stílussal. I. Ferenc folytatta az épület átépítését. Itáliai hadjárata idején nagyon megkedvelte a reneszánsz művészetet, ezért 1516-ban meghívta udvarába a 64 éves Leonardo da Vincit és neki adományozta Clos Lucé udvarházát.
Chenonceau
Chenonceau a Loire vidékének második leglátogatottabb reneszánsz kastélya nem a Loire, hanem annak egyik mellékfolyója, a Cher mentén található. „Hat hölgy kastélyának” is szokták nevezni. Az első hölgy mindjárt az építtető, Catherine Briconnet, akinek 1512-ben került tulajdonába a terület. A kincstár tette rá a kezét a kastélyra, később II. Henrik a királyi kegyencnőnek, Diane de Poitiers-nek adta. Amikor Henriket egy lovagi tornán halálos baleset érte, felesége Medici Katalin azonnal elkobozta a kastélyt a kegyencnőtől. A negyedik nő a kastély történetében III. Henrik özvegye, Louise de Lorraine volt. A XVIII. században Dupin tábornok birtokába került. Az elegáns és művelt Madame Dupin az ötödik hölgy a kastély hányatatott történetében, a kor szinte minden jelentős művésze, írója megfordult nála. A hatodik hölgy, Madame Pelouze 1864-ben vette meg az akkor már meglehetősen elhanyagolt épületet, hatalmas összegeket áldozott rendbehozatalára.
Chambord
Chambord az egyik leghíresebb Loire-völgyi kastély. Ez a legnagyobb és a leglenyűgözőbb kastély a francia reneszánsz korából francia középkori elemekkel. Eredetileg vadászkastélynak építette I. Ferenc francia király. Egy hatalmas nemzeti park övezi, melyet egy I. Ferenc korabeli 32 km-es fal vesz körül. Leonardo da Vinci építészeti újítása a dupla csigalépcső, amin úgy közlekedhetnek az emberek mindkét irányba, hogy nem ütköznek egymással össze.
Fontainebleau
Fontainebleau a ráadás, ami ugyan nem a Loire völgyben van, de ki nem maradhat a kastélyok sorából. Versailles után másodikként sorakozik fel a francia királyok rezidenciáinak hosszú sorában. A 10-11. században a mai palota helyén még egyszerű vadásztanya állt, a kastély újjáépítését 1528-ban kezdték. I. Ferenc és másodszülött fia, II. Henrik uralkodása alatt,és később Bourbonok is lelkesen folytatták a kastély fejlesztését. 1717-ben Nagy Péter cár vendégeskedett Fontainebleauban, nyolc évvel később XV. Lajos itt vezette oltárhoz Marie Leszczynszkát. I. (Bonaparte) Napóleon (1804-1815) korában Fontainebleau ismét régi fényében ragyogott.. Ittfogadta VII. Piust, itt tartotta fogva,. Napóleon itt írta meg lemondó nyilatkozatát, és 1814. április 20-án itt búcsúzott el gárdistáitól.
Copyright © 2014 Utazz Pixelekkel. Minden jog fenntartva. A cikkben található minden kép és szöveg szerzői jogvédelem alatt áll. A képek írásbeli engedély nélküli felhasználása, publikálása tilos.