Itt leszögezném hogy a Carlsbad Caverns több mint egy átlagos cseppkőbarlang. A barlangrendszer egy letűnt földtani kor emlékműve, alapja pedig nem más mint egy ősi korálzátony melynek keletkezését több mint 250 millió évre datálják. Gigantikus csarnokait az ősi óceán vize öntötte formába s miután a föld erőinek köszönhetően a felszínre emelkedett a víz eltávozását követően beindult a karsztosodás. Az alkotói munka művészi része azonban csak ezután kezdődött s ugyanezen földalatti folyamat újabb évmilliókon át cseppről cseppre építette több méteres oszlopait, függönyeit és mesteri cizelláltsággal dekorálta csipkés termeit.
Termeiből ezidáig 120-at tártak fel, földalatti folyosóinak hossza pedig lefedi Szolnok – Nyíregyháza közti távolságot. A 300 méteres mélységbe a látogatóközpontból lifttel is leereszkedhetünk, -feltéve hogy épp üzemben van – vagy létezik egy kevésbe kényelmes de annál inkább látványos út is. A barlang természetes bejárata feneketlen portálként tátong a mélységbe, innen indul a Natural Entrance ösvénye mely 2 kilométeren át kacskaringózik lefelé ebbe az idegen világba. Egyre beljebb haladva a mélység újabb és újabb dimenziókat ölt, és még a legkivallóbb fényképek is csak darabjait képesek visszaadni annak a 80 emeletnyi mélységnek melyet a túraösvény áthidal. És ez még csak a kezdet…
Tempótól függően kb. másfél órányi séta vezet a hegy gyomrába, a természetes fénynek már nyoma sincs ilyen mélységben a gyér világítás pedig épp csak sejteti a grandiózus teret körülöttünk. Félelmetes és felfoghatatlan egyszerre hogy még mindig tovább vezet az út lefelé, a csarnokokban pedig úgy tűnik el a lámpák fénye, mint gyertya láng egy sötét bálteremben. A Natural Entrance ösvénye inkább csak bemelegítő, azonban igazán nagy kár lenne kihagyni mert még a gyenge fényviszonyok mellett is lélegzet elállító túra elé néz bárki aki nekivág. Felfelé legalábbis mindenképpen…
A denevér lakosztályba tehát tilos a belépés bár alig hiszem hogy akadna olyan aki szívesen sétálgatna milliónyi alvó bőregér közt a sötétben. Ittlétük azonban mindenképpen előnyös ugyanis a nyári hónapokban minden este útra kelnek vadászni és több tonnányi rovartól szabadítják meg a területet. Minden napos exoduszuk látványos és emlékezetes jelenség ennek köszönhetően önálló programot kapott a park életében, amihez a barlang szája elé külön lelátót építettek. Akármilyen furcsán is hangzik, de a felszínen a nap fénypontja az este. Ilyenkor ez a természetes színházterem megtelik látogatókkal és kezdetet veszi a show amint a milliós raj egyetlen élő felhőként emelkedik ki a föld alól és tűnik el a naplementébe.
Helyenként óriás jégcsapszerű formációk függönyként lógnak a magasból, máshol több méteres oszlopok fonják össze a mennyezet és a talajt, még ugyanezen csarnok közepén egy kővé vált szökőkút ékeskedik. Minden szegletében van valami meglepetés, valami elképesztő, néha szemet gyönyörködtető máskor bizarr. Egy sarkot éles fogakként karhossznyi cseppkövek kereteznek, máshol gigantikus szőlőfürtök lógnak a plafonról és persze akadnak itt valódi óriások is mint a Rock of Age szobra mely mérete és kora mellett a Hall of Giants legtöbbje eltörpül.
A Big Room-ot kisebb kamrák osztják újabb egységekre, és a díszletnek megfelelően mindhez más-más hangulat társul. A Boneyard csontszerű elemekből épült terméből kísértetiesség árad, még másutt a beszivárgó víz kisebb medencéket képez és úgy érezhetjük mintha valami mesebeli helyszínre csöppentünk volna. A végtelenségig lehetne keresgélni a szavakat, de a még legjobb leírás sem tudná visszaadni ezt a már nem is e világi látványt.
További remek beszámolókat olvashatsz Amerika legszebb természeti kincseiről a Top USA Tippek weboldalon.
Copyright © 2016 Top USA Trip – Kiss Juditka. Minden jog fenntartva. A cikkben található minden kép és szöveg szerzői jogvédelem alatt áll. A képek írásbeli engedély nélküli felhasználása, publikálása tilos.